MIVEL TUDJUK MÉG SEGÍTENI A MOZGÁSFEJLŐDÉST?

Mi mindenre figyeljünk még oda?

Hogyan tartsuk kézben a babát?

Nagyon fontos, hogy a baba fejét mindig támasszuk meg, mert a feje relatív nagy, a nyakizmok pedig még nem elég erősek.

Amikor már nagyobb, és tudja tartani a fejét, akkor is támasszuk meg a felhátat, mert a csecsemők hirtelen mozdulatokkal tudják „megborítani” magukat.

Fektethetjük az alkarunkra is („tigris a fán” póz) – hasa az alkarunkon, feje a könyökhajlatunknál. Ez sokszor megnyugtatja a nyűgös babákat.

Mire figyeljünk hordozásnál?

A hordozókendő nagyon hasznos! Ahogy arról már sokszor volt szó az előző részekben is, a testkontaktus nemcsak megnyugtatja a babát, de stimulája is az idegrendszert. Hordozás közben a baba nemcsak rengeteg tapintási ingert kap, de az anyuka minden mozdulatát érzi, ezáltal az egyensúlyozó rendszere is folyamatosan „dolgozik”. Ha szereti a babád, és te is, nyugodtan hordozd, amennyit jólesik! Jól megkötött hordozókendővel csak pozitív hatásai vannak.

A hordozókendő már újszülött kortól használható, megfelelő kötési móddal. Fontos a hordozóeszköz kiválasztása, érdemes erről alaposan tájékozódni vásárlás előtt.

A két legfontosabb szempont:

  • széles terpeszt biztosítson a hordozóeszköz a babának; és

  • a baba mindig felénk forduljon!!! Ne tegyük kifelé a babát (ez nem jó se a gerincének, se a csípőjének, és pszichésen sem, mert nem tudnak hozzánk bújni, ha megijednek valamitől). Pár hónapos kortól már inkább a hátunkra érdemes kötni őket.

Mire figyeljünk, ha letesszük a babát?

A különböző ülésekkel vigyázzunk, csak rövid ideig használjuk. Vannak kifejezetten csecsemők számára készült bébihinták, amiben fekve lehet a baba.

Fontos, hogy ha nem a kezünkben van a baba, hanem letesszük, akkor mindig olyan helyzetben legyen, amihez már megerősödtek az izmai, tehát amilyen helyzetet már ő önállóan fel tud venni! Ne legyen „kitámasztva” – pl. ültetve, azért, hogy jobban lásson.

Hasznos, ha kialakítunk egy játszószőnyeget a babának, hogy minél több helye legyen mozogni. A járókák általában túl kicsik ahhoz, hogy a megfelelő mozgások beinduljanak.
Arra is figyeljünk, hogy ne csak a baba fölé lógatott játékok legyenek a játszószőnyegen. Ez is lehet hasznos egy rövid időre, de még jobb, ha a baba mellett van néhány játék – ez jobban motiválja őt a forgásra, mászásra. Ha maga mellett lát meg játékokat, az készteti őt arra, hogy elérje, ezért megforduljon, odakússzon, stb.
Természetesen a legjobb, ha nemcsak vizuális ingerek érik, hanem játszunk velük, közben beszélünk is hozzájuk.
Nagyon fontos, hogy ne hagyjuk magára a babát, akkor sem, ha még nem tud forogni, mászni!
A kisbabák egynek érzik magukat az anyukájukkal, és ha az anyuka kimegy, a kicsik ösztönösen keresni kezdik. Ilyenkor hirtelen olyan mozgásokra is képessé válhatnak, amit előtte nem produkáltak!

Amit mindenképp kerüljünk el:

A bébikomp szerencsére egyre kevésbé népszerű, de fontos tudni, hogy kifejezetten káros, mert

  • függőleges helyzetben van benne a baba akkor, amikor még nem erősödtek meg az izmai az álló helyzethez,
  • lábujjhegyen lökdösi magát, ez az Achilles-ín megrövidülését okozza.

A bébikompot semmiképp ne használjátok, akkor sem, ha ajándékba kaptátok, örököltétek.

Mennyi „segítséget” adjunk?

A négykézláb mászás rendkívüli módon fejleszti az idegrendszert, a négy végtag mozgásának koordinációja segíti az agyféltekék összehangolását.

A baba akkor tud megtanulni járni, ha az izmai a mászás során megerősödnek és idegrendszerileg is érett hozzá, ezért ne siettessük!

Ne sétáltassuk kézen fogva, amikor még nem tud önállóan járni!

Az is nagyon fontos, hogy sokat legyen mezítláb. Ez az egyik legfontosabb a mászás- és járni tanulásnál.
Azt is szokták mondani, hogy ha zokniban tanulunk meg járni, az olyan, mintha kesztyűben tanulnánk meg fogni.
Ha sokat tud mezítláb lenni a baba, sokkal jobban tudják a talpon levő érzékelő receptorok érzékelni és feldolgozni a láb által gyűjtött ingereket, és ez segíti az idegrendszer és az izmok megfelelő működését, fejlődését.

A babaúszás hasznos lehet, de minden körülményt vegyünk figyelembe! Nem mindegy, milyen a víz hőmérséklete, tisztasága, a medence milyen messze van az öltözőtől, milyen hangos a hely stb. A víz egy fejlesztő közeg, de a víz fejlesztő hatását úgy is ki tudjuk használni, ha például otthon apa (vagy anya) beül a babával a kádba és ott játszik vele, lebegteti a vízben.
A búvárreflex mesterséges fenntartása sok szakember szerint nem szerencsés, mert a reflexeknek megvan az idejük, amikor le kell épülniük, és az agyban valami más veszi át a helyüket. Egy reflex mesterséges fenntartása nem a normál idegrendszeri érési folyamatot támogatja.

Ami a legjobban „fejleszti” a babát:

  • sok testkontaktus;

  • babamasszázs;

  • és ha sokat játszunk vele – karját, lábát tornáztatjuk, átfordítjuk hasról hátra és vissza, hintáztatjuk. (Az első három hónapban még a biztonságérzet a legfontosabb, csak néhány alap mozgáskoordinációs gyakorlatot csinálunk, később lehet bátrabban játszani velük.)

Az alapelvek tehát:

  • A babának a testkontaktus minden mennyiségben jó,

  • amikor pedig letesszük, akkor törekedjünk arra, hogy a mozgásszegény helyzeteket kerüljük. Legyen minél többször helye, tere szabadon mozogni.

  • Hagyjuk, hogy a saját tempójukban fejlődjön a mozgásuk, és legyen lehetőségük az egyensúly megtalálását eszközök / segítség nélkül gyakorolni.

 

Tagok belépése

Elfelejtetted a jelszavadat?

Csatlakozz hozzánk!